zlew z baterią

Woda to bez wątpienia cenny surowiec. Potrzebujmy jej praktycznie do wszystkiego – do picia, gotowania, kąpania. O ile bez jedzenia jesteśmy w stanie wytrzymać kilkanaście dni, bez wody wytrzymamy maksymalnie 3.

Warto pochylić się nad kwestią ekologii i zasobów tego cennego surowca. Przedstawiając trochę liczb tylko 1% całych zasobów wody nadaje do picia około 96% stanowi woda słona, niedająca się do pica, reszta to woda znajdująca się w śniegu i lodowcach.

Prawda jest taka, że mało osób pochyla się nad problem deficytu wody i zwyczajnie na świecie nie szanujemy tego surowca, bo uważamy, że jest go pod dostatkiem. Najnowsze badania pokazują, że do roku 2026 dostęp do wody będzie mocno utrudniony, bo nasze zasoby bardzo szybko się kurczą.

Jednak to nie Polacy są mistrzami w niegospodarności. Na pierwszym miejscu znajdują się amerykanie, który zużywają średnio 500 litrów wody dziennie. Dla przykrego porównania są rejony Afryki, gdzie ilość wody na mieszkańca wynosi 5-10 litów.

bateria umywalkowa

W łazience możesz wygenerować dużą oszczędność wody!

Pierwszą rzecz jaką każdy może zrobić to kupno perlatora. Perlator to małe sitko, które w bardzo prosty sposób instaluje się do wylewki baterii. W praktyce perlator zmniejsza strumień wody, dodatkowo ją napowietrzając. Użytkownik optycznie nie widzi różnicy i z tą samą skutecznością może wykonywać czynności takie jak mycie naczyń czy rąk. Najnowsze statystyki pokazują, że dzięki zastosowaniu perlatora można zaoszczędzić nawet 40-50% wody na wyżej wymienionych czynnościach.

Warto kupić baterię jednouchwytowa!

Należy zacząć od tego, że są rodzaje baterii który są po prostu nieekonomiczne. Przekładowo baterie dwuuchwytowe zanim wyregulujemy temperaturę wody do odpowiedniego poziomu za pomocą dwóch pokręteł/uchwytów kilkaset mililitrów wody zostaje zmarnowane. Taki incydent pomnożyć przez ilość domowników, dni miesiąca i mamy oszczędność sięgająca kilkuset litrów wody miesięcznie.

Zastosowanie baterii jednouchwytowej znacząco niweluje ten problem, gdyż nie trzeba nic kombinować. Podnosimy uchwyt w odpowiedniej pozycji i praktycznie odrazy mamy wodę o temperaturze jaka nas zadowoli.

Powiązane wpisy